حرف آخر راه های ارتباطی

چگونه تراز آزمون آزمایشی خود را افزایش دهیم؟

چگونه تراز آزمون آزمایشی خود را افزایش دهیم؟ برای بدست آوردن تراز بالا نیاز به معجزه ندارید. کافی ست که در درجه اول خود را بشناسید و سپس تحلیل نمایید که وضعیت فعلی شما چند قدم تا رسیدن به وضعیت ایده آل و مطلوب فاصله دارد تا بتوانید تلاش هدفمندی داشته باشید.


1. مطابقت میان ساعت مطالعه و تراز دلخواهتان
این فاکتور مهم به مانند دو کفه ی یک ترازو عمل می‌کنند. یعنی هر چقدر میزان مطالعه شما برای کسب بهتر درصد و تراز بیشتر باشد به همان اندازه نتیجه مطلوب تری را بدست خواهید آورد. برای این کار کافی ست که دفتر برنامه ریزی داشته باشید. یعنی بدانید که در هر مرحله میزان مطالعه تان برای دروسی که نقاط ضعف یا قوتتان هستند ، چقدر است و با چه مقدار افزایش در زمان مطالعه خود میتوانید نقاط قوت خود را به اوج و نقاط ضعف خود را به حداقل رسانده و اطلاعات علمی خود را تکمیل نمایید. برای اینکه به چنین درک مهمی دست یابید میبایست حتماً عملکردهای مطالعاتی خود را ثبت نمایید تا در زمان افت تراز بدانید که چقدر میبایست تلاش خود را زیاد نمایید.

2. تحلیل و بررسی کارنامه

کنکور

در ابتدا باید بدانید که زمانی آزمون دادن شما موثر و معتبر است که دقیقاً آن چیزی را به شما نشان دهد که برای آن هدف گذاری نموده اید. بعبارت بهتر اگر هدف شما کسب رتبه برتر یا بدست آوردن تراز علمی مناسبی باشد ، طبیعتاً در آزمون های مکرر پایین نقاط ضعف شما کمیتی قابل شناسایی خواهد بود. بنابراین لازم است که پس از هر آزمون در صدد شناخت نقاط ضعف خود برآیید و تحلیل کنید که دلیل پایین بودن درصد و تراز شما در یک درس چه بوده و نیازمند رعایت چه فاکتورهایی هستید. برای مثال:
آیا مدیریت زمان مناسبی نداشتید
آیا زمان مطالعه کافی نداشتید
آیا حل تست کافی نداشتید
یادتان باشد اگر پس از هربار آزمون قرار باشد فقط تراز و درصد خودتان را نگاه کوتاهی بیندارید و به ازمون مرحله بعد خوشبین باشید ، مطمئنا در شرایط شما تغییری ایجاد نخواهد شد. با مشخص نمودن هریک از این سه فاکتور می توانید مسیر خود را برای رسیدن به تراز دلخواه بعدی کوتاه تر نمایید.

3.اشتباهات متداول خود را یاداشت کنید
نترسید. اشتباه کردن در حل تست و آزمون امری کاملا طبیعی ست و به پیشرفت شما در ادامه مسیر کمک زیادی میکند. البته اگر آنها را یادداشت نموده و با تمرین و تکرار زیاد برطرفشان نمایید. چرا که صرفا با شناخت آنها کمکی به وضعیتتان نخواهید نمود.

4. منابع مطالعاتی خود را تحلیل و بررسی نمایید
کنکور

در بسیاری از موارد داوطلبان وقتی منابع درست و استانداردی در اختیار نداشته باشند یا وقتی با تعدد منابع مواجه می شوند بازدهی مطالعاتی مناسبی نخواهند داشت. چرا که منبع علمی آنان استاندارد نبوده و برای رفع این مشکل باید مسیرهای گوناگونی را امتحان نمایند. برای رفع این مشکل بهتر است از یک رتبه برترهای کنکور سراسری ( همانند رتبه برترهای حرف اخر) یا رتبه برترهای آزمون خود یا مشاور کمک بگیرید. مشاورین حرف آخر با تعیین سطح علمی شما قدم به قدم شما را در امر آموزش یاری خواهند نمود.

5. دروس مطالعاتی خود را بشناسید و اولویت بندی کنید

کنکور

بهترین روش در اوقاتی که به بودجه بندی آزمون نمی رسید این است که بودجه بندی اصلی دروس را درنظر گرفته و روی آن متمرکز شوید. بعبارت ساده تر مباحثی را در نظر بگیرید که ارزش تستی بالایی دارند و بیشترین سوالات آزمون را بخود اختصاص میدهند. قبل از شناخت بودجه بندی حتما دروس خود را تنظیم و دسته بندی نمایید. برای مثال :
دسته اول: دروسی که جزء نقاط قوت شما هستند:
این دسته از دروس طبیعتا به دلیل تسلطی که در مطالب آنها دارید ، مطالعه ی آن برایتان خوشایندتر است. در مطالعه چنین دروسی سعی کنید میانگین تایم مطالعه ی مشخصی را در طول هفته برایشان در نظر بگیرید تا بتوانید الباقی وقت خود را به سایر دروس اختصاص دهید.

دسته دوم: دروس سینوسی (دروسی که افزایش یا کاهش تراز شما در آنها بصورت متناوب دچارافت و خیز است):
اوقاتی که تراز شما دچار افزایش یا کاهش است میبایست تمرکز و توجه بیشتری نسبت به این دروس داشته باشید. در این دسته حتما درهر یک از موارد صعود یا نزول ترازتان مشخص کنید که در کدام مباحث آن ضعف دارید و چه میزان زمانی را به مطالعه و حل تست آنها اختصاص داده اید. بدین صورت در دفعات بعدی به مراتب راحت تر می توانید تراز خود را افزایش دهید.

خرد مدیریتی داشته باشید. حتما زمانی که آزمون می دهید به تجزیه و تحلیل شرایط علمی خود بپردازید. بجای آن که از خود انتظار نابجا داشته باشید و بلند پروازی کنید، بهتر است تلاش خود را در هر مرحله با شناخت هر یک از عوامل فوق بیشتر نمایید. چرا که هر تراز بالایی نیازمند درک درست شرایط ، بررسی و دقیق علل ضعف و انجام فاکتور‌های مهم مطالعاتی ست. یادتان باشد برای قرار گرفتن در مسیر درست ، مواجه شدن با موانع امری کاملا طبیعی ست. تا زمانی که دچار اشتباه نشوید در صدد یافتن مسیر درست نخواهید بود و لذت یادگیری را نخواهید چشید. پس نترسید. چرا که در پس تمام اشتباهات شما مسیری درست قرار دارد که با کنار زدن اشتباهات خود می توانید آن را بیابید.
نویسنده: سرکار خانم محجوب