حرف آخر راه های ارتباطی

چه آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟

چه آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟ این سوالی ست که بسیاری از داوطلبان ، مخصوصاً آن دسته از افرادی که پس از سالها اقدام به مطالعه می نمایند ، در ذهن‌شان ایجاد می‌شود. حقیقت آنست که قبل از اینکه بخواهید به شرکت در نوع آزمون فکر کنید ، میبایست شناخت دقیقی از شرایط مطالعاتی خود داشته باشید‌. برای مثال بدانید در حال حاضر در چه مسیری قرار دارید و چه اندازه از استانداردهای یک داوطلب کنکوری در شما وجود دارد. دومین گامی که پس از بررسی و شناخت دقیق وضعیت علمی خود باید به آن توجه دشته باشید ، بررسی ویژگی های آزمون‌های آزمایشی رایج کنکور می‌باشد.

ویژگی آزمون‌ آزمایشی مناسب چیست؟1. دارا بودن برنامه راهبردی مناسب:
این فاکتور یکی از مهم‌ترین مواردی که داوطلبان میبایست به آن توجه داشته باشند. چرا که هر داوطلب با توجه به وضعیت علمی خود باید بتواند خود را برای رسیدن به بودجه بندی آزمون آماده کند. که بطورکلی رسیدن به 80 درصد بودجه بندی آزمون از مهمترین ویژگی برنامه راهبردی ست. علاوه بر این ، برنامه راهبردی مناسب سبب می‌شود که داوطلب به مسیر مطالعاتی خود نگاهی کلی و جامع داشته باشد و زمانهای طلایی برای مطالعه ، تثبیت مطالب و مرور آن را بازشناسد.

2. داشتن ایستگاههای مرور و جبرانی:
هر داوطلبی اگر از بودجه بندی آزمون خود بصورت اتفاقی یا متوالی عقب بماند ، دیگر انگیزه اولیه خود را از دست خواهد داد. لذا برای اینکه داوطلب بتواند در شرایط مختلف با همان پتانسیل اولیه به مسیر مطالعاتی خود ادامه دهد ، لازم است که آزمون آزمایشی دارای ایستگاه های جبرانی و مرور مجدد باشد. در چنین شرایطی داوطلب میتواند حجم آزمون خود را با فرصت های مطالعاتی مکرر جبران نماید.

3. سطح سوالات استاندارد و شبیه سازی مناسب با آزمون سراسری:
در برخی از آزمونهای آزمایشی مشاهده شده است که سطح سوالات بقدری ساده یا بقدری سخت هستند که به هیچ عنوان قابلیت مطرح شدن سوال مشابه آن در کنکور سراسری وجود ندارد. در چنین مواردی در صورت پاسخگویی به این دسته از سوالات ، داوطلبان دچار غرور کاذب علمی شده و در صورت عدم پاسخگویی آنان ، دچار استرس افت شدید انگیزه و ناامیدی خواهند شد. در حالیکه هیچ یک از این دو شرایط برای شما ثمری نخواهد داشت. نامناسب بودن سطح سوال سبب منحرف شدن داوطلب از مسیر مطالعاتی خواهد شد. بنابراین قبل از ثبتنام در آزمون آزمایشی مدنظر خود حتما سوالات آن را بررسی نمایید تا متوجه مناسب بودن سطح آن با وضعیت علمی خود شوید. در غیر اینصورت پس از ثبتنام با اجرای چند برنامه و شرکت در چندین آزمون و عدم پیشرفت در مسیر مطالعاتی خود دچار استرس خواهید شد.

4. داشتن جامعه آماری مناسب:

آزمون آزمایشی
ویژگی فوق به این دلیل مورد توجه قرار می‌گیرد که اگر چنانچه آزمونی دارای جامعه آماری مناسب نباشد ، داوطلب ممکن است با رقابتی نامناسب روبه رو شود و با داشتن عملکردی متوسط در آزمون ، با سطح علمی مثبت و کاذبی مواجه شود‌. برای مثال اگر جامعه آماری آزمونی کمتر از حد نصاب باشد به همان اندازه رقابت هم محدود خواهد بود و رقبای اصلی شما شناخته نخواهند شد و شما با درصد و ترازی متوسط در یک آزمون ، بعنوان نفرات برتر این آزمون معرفی خواهید شد. در صورتی که هر چقدر میزان رقابت بیشتر باشد به همان میزان داشتن مهارت آزمون مورد توجه قرار می‌گیرد و داوطلب ناگزیر است برای داشتن پیشرفت ، تلاش بیشتری نماید.

5. بررسی و ارزشیابی عملکرد مطالعاتی ، میزان صعود یا نزول پیشرفت:
هر داطلبی برای آنکه بتواند با نقاط ضعف و قوت خود آشنا شود باید پس از آزمون دادن ، روند مطالعاتی آن مورد ارزیابی قرار گیرد. برای ارزشیابی عملکرد داوطلب توجه به دو شاخص ، مهم است.
شاخص اول نمره یا تراز آزمون
شاخص دوم توانایی و عملکرد داوطلب
در شاخص اول عملکرد علمی شما برای مثال نقاط ضعف و قوت ، دلیل پاسخگویی نادرستی و در شاخص دوم توانایی علمی همانند نحوه مطالعه ، ساعاتی را که برای تسلط و تثبیت سازی سپری می نمایید و سایر موارد مشابه بررسی خواهد شد. چنانچه به این دو اصل توجه لازم نشود ، عملاً شرکت نمودن شما آزمون آزمایشی بی فایده خواهد بود. چرا که شما در چنین شرایطی همچون ربات ملزم به انجام کار خواهید بود بدون آنکه نتیجهٔ آن ملاک باشد.

آزمونهای آزمایشی موسسه حرف آخر چگونه است؟؟


موسسه علمی آموزشی حرف آخر با توجه به نیاز علمی داوطلبان کنکور سراسری و پیشرفت آنان در این زمینه اقدام به تولید پکیج‌های آزمون محور با دیدگاهی متفاوت نموده است. مهمترین مشکل دواطلبان پس از پشت سرگذاشتن آزمون‌های مرحله ای یا جامع با آن مواجه می‌شوند اینست که داوطلبان به دلیل حجم زیاد مطالب یا کمبود وقت قادر به تحلیل آزمون به شیوه درست نمی‌باشند. در چنین مواردی نقاط ضعفشان نیز بر هم انبار خواهد شد و فرصت جبران و تسلط بر آن را نخواهند یافت. موسسه حرف آخر با توجه به این موضوع مهم با تولید پکیجهای آزمون محور مختلفی همچون پکیج ده آزمون ، بیست آزمون ، سوالات احتمالی در هر دو گروه نظام قدیم و جدید این مشکل را حل نموده است. اساتید این موسسه علاوه بر طرح سوالات مختلف هر درس ، برای تشریح و تحلیل سوالات ، پاسخ نمای تصویری در نظر گرفته اند. در این روش بجای آنکه داوطلب پس از آزمون ، ساعت‌های زیادی را صرف بررسی پاسخ تشریحی و نقاط ضعف خود نماید ، می‌تواند با کلیک بر روی پاسخ تشریحی هر تست که توسط استاد مربوطه بصورت تصویری انجام می شود به تحلیل سوالات و نقاط ضعف خود در یادگیری و تثبیت مطالب بپردازد. در نتیجه در پاسخ نمای تصویری پکیج‌های فوق علاوه بر تحلیل آزمون ، سوالات احتمالی و نقاط ضعف و قوت داوطلب نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. در کنکورهای سالهای اخیر این پکیج تاثیر بسیار زیادی در جمبندی و مرور مطالب رتبه های برتر در ماه های پایانی به ویژه آمادگی در آزمون های جامع داشته است.
یادتان باشد هدف از شرکت در آزمون آزمایشی ، کسب تجربه برای شرکت آگاهانه تر در آزمون اصلی ست. با شرکت در آزمونهای آزمایشی ، با نقاط ضعف ، قوت و سایر مهارت های آزمونی آشنا خواهید. لذا پایین بودن تراز آزمون، ارتباطی به شکست یا عدم موفقیت شما در کنکور سراسری ندارد.
برای آنکه بدانید چگونه تراز آزمون آزمایشی خود را افزایش دهید ، اینجا را کلیک کنید.
نویسنده: سرکار خانم محجوب